New Year Honours 2012

Press Release – New Zealand Government

The Order of New Zealand Mr Hone Papita Raukura Hotere; For services to New Zealand The New Zealand Order of Merit DNZM To be Dames Companion of the said Order: Mrs Rosanne Philippa O’Loghlen Meo, OBE; For services to business Ms Suzanne Elizabeth …New Year Honours 2012

The Order of New Zealand
Mr Hone Papita Raukura Hotere; For services to New Zealand
The New Zealand Order of Merit
DNZM
To be Dames Companion of the said Order:
Mrs Rosanne Philippa O’Loghlen Meo, OBE; For services to business
Ms Suzanne Elizabeth Moncrieff, ONZM; For services to the arts
KNZM
To be Knights Companion of the said Order:
Father Desmond John Britten; For services to the community
Mr Colin John Giltrap; For services to motorsport and philanthropy
Mr Graham William Henry; For services to rugby
Mr John Desmond Todd, CNZM; For services to business
CNZM
To be Companions of the said Order:
Ms Robyn Rangihuia Bargh; For services to the Maori language and publishing
Professor Margaret Anne Brimble, MNZM; For services to science
Mr Malcolm Saba Farry; For services to the community
Mrs Diane Foreman; For services to business
Dr Osmond Bruce Hadden; For services to ophthalmology
Professor Peter Stanley Hughes; For services to the State
Mr Richard William Vincent Izard, OBE; For services to business and the community
Dr James Wharehuia Milroy, QSO; For services to Maori language
Mr Martin Colin Snedden; For services to sporting administration
Mr Ian Lemuel Taylor; For services to television and business
Dr The Honourable Peter Stuart Watson, ONZM; For services to New Zealand – United States of America relations
The Honourable Frances Helen Wilde, QSO, JP; For services to local body affairs and the community
ONZM
To be Officers of the said Order:
Mr Uluomatootua Saulaulu Aiono; For services to business
Professor Anthony Hewton Angelo; For services to legal education
Professor Michael Warne Ardagh; For services to emergency medicine
Mrs Carol May Becker; For services to Plunket
Mr Paul Caffyn; For services to sea kayaking and water safety
Ms Grace Dorina Thearesa Dorset; For services to Maori
Mr Edward Byron Evans, MNZM, JP; For services to the community
Mr Russell Talbot Feist; For services to Maori
Ms Eseta Fifita Finau; For services to health and the Pacific community
Dr Arie Geursen; For services to science
Mrs Wendy Faye Hawkings, QSM, JP; For services to health
Mr John Revell Hynds; For services to business and philanthropy
Dr Alan Ross Jamieson; For services to radio spectrum management
Mr Christopher Patrick Kenny; For services to boxing;
Professor David Stephen Lamb; For services to health
Mr Ian Robert MacRae; For services to rugby
Mr Barry John Maister; For services to sport
Dr Donald Lindsay Mathieson, QC; For services to the law and legal education;
Mrs Sylvia Margarite Piera McArthur; For services to the arts;
Dr Ron Laurence McDowall; For services to science
Rear Admiral Anthony Jonathan Parr, MVO; For services to the State;
Mr Peter Joseph Radich; For services to the law;
Mr Richard Alan Waddel; For services to corporate governance;
Emeritus Professor Peter Gerard Walls; For services to music;
Mr James Harold Young; For services to boat building
MNZM
To be Members of the said Order:
Mr John Duncan Anderson; For services to tourism;
Dr John Hall Angus; For services to the State;
Ms Piatarihi Ngaku Beatrice Callaghan; For services to Maori
Ms Cheryl Leigh Cameron; For services to film;
Mrs Helen Margaret Campbell-O’Brien, QSM; For services to literacy:
Dr Timothy Kenred Carey-Smith; For services to palliative care;
Dr John Scott Carnachan; For services to medicine and the community;
Ms Mary Bernadette Chamberlain; For services to education;
Mr Jeremy Ormond Cooper; For services to medicine;
Mr David John Craven; For services to hockey administration;
Dr Sabine Rosemarie Fenton; For services to translation and interpreting;
Mr Roger Allan Gascoigne; For services to the media;
Mr Tim Caspar Haiselden; For services to acupuncture;
Mr Anthony Grant Herlihy; For services to harness racing;
Associate Professor Annette Diana Huntington; For services to nursing research:
Mr David Oliver Jones; For services to business and the economy;
Ms Margaret Anne Kawharu; For services to Maori;
Associate Professor Merata Kawharu; For services to Maori education;
Mr Graeme Frank Kendall; For services to sailing and philanthropy;
Mrs Yong Wook Kim; For services to the Asian community and business;
Mr Lua Kava Lepaio, JP; For services to the Tokelauan community;
Mr Brendan Jon Lindsay; For services to business;
Mr Bert Johnson Mackie, JP; For services to Maori;
Mr John Niko Maihi; For services to Maori;
Mrs Verna Mary McFelin; For services to the community;
Mr Brian John McGuinness; For services to the building industry;
Ms Kirsty Alsoon Murrell-McMillan; For services to nursing;
Mr William Leggett Noble; For services to education;
Ms Hinerangi Ada Raumati, For services to business and Maori;
Mr Timothy Scott Richardson; For services to rowing;
Dr John Stuart Simpson; For services to medicine;
Mr Terry Smith; For services to New Zealand – United Kingdom relations;
Mr Sydney Maxwell John Smith, QSM, JP; For services to rowing;
Mr Pio Keith Terei; For services to entertainment;
Mr Philip Wayne Wareing; For services to the community;
Mr Paul Douglas Woodgate; For services to transport;
Mr Howard Stanley Wright; For services to manufacturing;
Mrs Beatrice Tui Louise Yates, QSM, JP; For services to the community;
HONORARY
ONZM
To be Honorary Officers of the said Order:
Ms Constance Ellen Lawn; For services to New Zealand – United States of America relations
The Honourable Clayton Keith Yeutter; For services to New Zealand – United States of America relations
MNZM
To be Honorary Members of the said Order:
Mr Ali Partal; For services to New Zealand – Turkey relations
Mr Ryu Yano; For services to New Zealand – Japan relations
The Queen’s Service Order
QSO
To be Companions of the said Order:
Judge Paul Franklin Barber; For services to the State
Dr Angus Campbell David Bayvel; For services to the State
The Honourable John McGregor Carter; For services as a Member of Parliament
The Honourable Harry James Duynhoven, JP; For services as a Member of Parliament
Mr Garry Leslie Evans; For services to the State
Mr Michael James Hall; For services to the State
Dr Andrew Ian McKenzie; For services to the State
Mr Stephen McKernan; For services to the State
Ms Karen Margaret Sewell; For services to the State
Mr John Plested Tristram; For services to Land Search and Rescue
Dr David Stuart Wratt; For services to science
The Queen’s Service Medal
QSM
Mr Brian Leslie Aldridge; For services to cricket administration
Dr Ralph Bradley Allen; For services to conservation
Mr Howard Stewart Anderson; For services to the community
Mr William Arnott Arcus, JP; For services to the community
Ms Margaret Ann Armour; For services to the community
Mr George Arulanantham, JP; For services to the Tamil community
Ms Metuakore Bates-Faasisila; For services to the Cook Islands community
Mr Trevor Alan Beaton; For services to education
Mr Pieter Braun; For services to education
Mrs Gaynor Margaret Brown; For services to education
Mr Gregory Craig Brownless; For services to the community
Mr Raymond Clarence Bushell; For services to wetland conservation
Mr Laurence John Byers, JP; For services to local body affairs and the community
Chief Fire Officer Rodney John Caldow; For services to the New Zealand Fire Service
Mr Christopher Bryan George Carson; For services to the State
Mr Robert Raymond Cater; For services to the community
Mrs Audrey Bing Shum Chan; For services to the community
Mr Haami Tutu Chapman; For services to Maori
Mrs Kitty Shui Fung Chiu, JP; For services to the community
Mr Brian Anthony Coulter; For services to rugby
Mr Ronald Walter Craddock; For services to the Manukau Volunteer Coastguard
Mr Phillip Ngawhira Crown; For services to Maori
Mr David Alfred Culham; For services to business and the community
Mrs Clare Averil Derby; For services to music
Mr Ross Andrew Ditmer; For services to the New Zealand Fire Service
Ms Vera Ellen, RRC, JP; For services to the community
Mr Paul Leslie Ferris; For services to education
Mrs Anne Uma Devi George; For services to the community
Mrs Janet Dorothy Gow; For services to genealogical research
Mr Hugh Green;For services to philanthropy
Mr Simon George Gundry; For services to the community
Mr Michael Hannaway; For services to architectural conservation
Mrs Helen Kathleen Hay; For services to the community
Mr David Samuel Howan; For services to brass bands
Dr Nicolaas Cornelis Lambrechtsen; For services to the Indonesian community
Mr John Walter Linton; For services to the community
Mr Arthur Loo; For services to the Chinese community
Mrs Margaret Hazel Barcham MacMillan; For services to the community
Mr Neil MacMillan; For services to the community
Dr Selwyn Gerald Maister; For services to hockey
Mr Kerrin Rhyl Marshall; For services to pipe bands
Mr Craig Govan McGregor; For services to education
Mrs Kay Jennifer McIntyre; For services to netball
Mrs Winnifred Elizabeth McLelland, JP; For services to the Pacific community
Mrs Elizabeth Ann Mills; For services to children
Mr Graeme Ernest Mudge; For services to the arts
Mr Alan Roderick Munro; For services to the community
Mr Struan James Bennet Munro, JP; For services to local body affairs and the community
Mr Victor McKenzie Munro; For services to the community
Mr Henry Frederick Ngapo; For services to education
Ms Christine Yvonne Orchard; For services to medicine
Mr Kanubhai Patel; For services to the Indian community
Mrs Sharon Payne; For services to nursing
Mrs Tuihana Pook; For services to Maori education and the community
Mr Richard Riki Rakena; For services to Maori and the community
Mrs Katherina Ixia Rean, JP; For services to the community
Mr Walter John Rofe; For services to conservation and angling
Mrs Jean Louisa Rutherford; For services to the community
Mrs Moengaroa Rosalima Solomon, JP; For services to Maori and the community
Mrs Gladys Grace Stephens, JP; For services to the Filipino community
Mrs Marette June Taylor; For services to the community
Mrs Millie Amiria Te Kaawa; For services to Maori and the Presbyterian Church
Mr Robert Joseph Ting; For services to the Chinese community
Mr John Charles Towns, JP; For services to the community
Mr Pati Peni Umaga; For services to the Pacific community
Mr Thomas James Edmond Vernon; For services to the New Zealand Fire Service
Mrs Margaret Wensley Willcox; For services to literature
Mrs Margaret Lorraine Wilson; For services to animal welfare
Mr Seung-Jae Yu; For services to the Korean community
Ms Jung Mi Yu; For services to the Korean community
The New Zealand Distinguished Service Decoration
NEW ZEALAND DEFENCE FORCE
DSD
Squadron Leader Keith Murray Bartlett (L1005800); Royal New Zealand Air Force
Colonel John Raymond Boswell (Q52477); Colonel’s List, New Zealand Army;
Lieutenant Commander Simon Campbell Griffiths (E993512); Royal New Zealand Navy
Squadron Leader Russell Mostyn Kennedy (A88596); Royal New Zealand Air Force

Content Sourced from scoop.co.nz
Original url